Bilezik Ölçünüzü Nasıl Bulacaksınız

Yapacağınız alışverişlerde, beğendiğiniz bilezik ya da bilekliklerde hangi ölçüyü tercih etmelisiniz? Satın alma işlemi sırasında karşınıza gelecek “bilezik ölçüsü” kısmına hangi ölçüyü yazmalısınız? Peki, bu ölçüyü nasıl hesaplayacaksınız?

İşte, bu soruların yanıtlarının yer aldığı bilezik/bileklik hesaplama rehberi:

1. Yol: Bilezik çapına göre bilezik çapı ölçme

Bu metotta izlenebilecek adımlar:

Birinci adım: Daha önceden takmış olduğunuz bilezik ya da bilekliğinizi elinize alın

İkinci adım: Milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulup, yatay olarak zemine koyduğunuz bileziğin iç çapını ölçün. Bu işlem esnasında bileziğin en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun.

Üçüncü adım: Cetvelde ortaya çıkan milimetre cinsinden değeri aşağıdaki tablo ile karşılaştırarak bilezik ölçünüzü bulun.

2. Yol: Elin bilezik takarken aldığı şekle göre bilezik ölçüsü alma


Bu metot kısaca, bir bilezik takarken elinizin aldığı doğal şeklin, en doğru yerden ölçüsünü almak olarak tanımlanabilir. Bunun için izlenebilecek adımlar:

Birinci adım: Elinizi, tüm parmaklarınız birleşik, avuç içiniz yukarıya bakacak şekilde tutun. Başparmağınızın ucunu, serçe parmağınızın ucuyla birleştirin.

İkinci adım: Daha sonra bir ip ile elinizin etrafını başparmak kökünüzün hizasında sarın. İki ucun birleştiği yerden ipi kesin.

Üçüncü adım: Milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve ipi ölçün. Cetvelde ortaya çıkan milimetre cinsinden değerin aşağıdaki tabloda karşılık geldiği değeri bulun. Bu değer, bilezik ölçünüzü verecektir.

3. Yol: Bileğin ölçüsüne göre bilek ölçüsü alma


Daha çok doğru bileklik ölçüsünü bulmak için kullanılacak bu yöntemde izlenebilecek adımlar:

Birinci adım: Elinize bir parça tel, şerit halinde bir parça kağıt veya mezura alın.

İkinci adım: Kağıt şerit veya mezurayı bileğinize sararak iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin.

Üçüncü adım: Milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve kâğıdı işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün. Bileğinizin uzunluğunu veren bu değeri tablo ile karşılaştırarak bileklik ölçünüzü bulabilirsiniz.


BİLEZİK - BİLEKLİK ÖLÇÜM TABLOSU

Çap (mm) Çevre (mm) Ölçü
50,80 180,21 5,80
60 180.84 6
60,20 190,46 6,20
60,40 200 6,40
60,60 200,09 6,60
60,80 210,35 6,80